RECITALE CHOPINOWSKIE W PAŁACU PACÓŁTOWO

Muzyka Fryderyka Chopina brzmi najpiękniej w kameralnych salonach muzycznych, gdzie dźwięk ma szanse rozbrzmieć, wibrować, krążyć i powracać. To właśnie w takich okolicznościach sam Mistrz lubił grać, swoim geniuszem dotykając zadziwiając współczesnych. Było regułą, iż nazywany poetą fortepianu Chopin, odmawiał wykonywania swoich dzieł w dużych salach koncertowych.

Robert Schumann o dziełach Chopina zwykł mawiać, iż są to armaty ukryte w kwiatach i jest to stwierdzenie równie aktualne dziś, jak w 1836 roku.
Kameralna atmosfera salonu koncertowego w Pałacu Pacółtowo pozwala wydobyć pełnię kolorystyki dźwięku owych „armat”, jednocześnie pieszcząc nie tylko zmysły, ale i duszę nostalgicznymi nutami nokturnów, porywającymi etiudami i zwiewnością mazurków. Dzięki doskonałej akustyce miejsca, poezja sącząca się z fortepianu wybrzmiewa w sposób szczególny. Nuty są niemal fizycznie wyczuwalne, za każdym razem pobudzając zmysły słuchaczy.
Recitale Chopinowskie w Pałacu Pacółtowo to okazja do podziwiania wybitnych polskich pianistów. W tym roku swoje umiejętności zaprezentują uczestnicy i laureaci Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych, w tym także pianistów przygotowujących się do kolejnej edycji Konkursu Chopinowskiego. Swoją grą zaszczycają nas: Szymon Nehring, Joanna Marcinkowska, Nikodem Wojciechowski, Maciej Wota, Łukasz Byrdy, Łukasz Krupiński, Paweł Wakarecy, Michał Szymanowski, Adam Kośmieja, Radosław Sobczak, Joanna Różewska, Andrzej Wierciński, Paweł Kubica, Jakub Kitowski, Krzysztof Książek. Zapewnimy Państwu niezapomnianą podróż po maestrii dźwięków i muzycznego dorobku Fryderyka Chopina. Elitarną podróż w pięknym otoczeniu, w kameralnej atmosferze i przy akompaniamencie brzmień znakomitych artystów muzyków.

Zapraszamy do Pałacu Pacółtowo!

W tym roku nasze wydarzenie docenił Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który objął pacółtowskie recitale patronatem honorowym.
Czytaj więcej

MINIONE RECITALE - EDYCJA 2017

Pana Michała Szymanowskiego // 26 listopad

26/11/2017

13.00 i 17.00

Michał Szymanowski

MICHAŁ KAROL SZYMANOWSKI – jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Łodzi.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych,m.in.: Konkursu Mozartowskiego MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015), im. J. Zarębskiego w Warszawie (2012), o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), Pamięci V. Horowitza w Kijowie (2007) czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznegoim. F. Chopina w Warszawie (2015, 2008).

Michał Szymanowski występował w Polsce, Europie (m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii, Szwajcarii), Azji (Japonia, Korea, Hongkong) oraz za oceanem (w USA, Brazylii, Argentynie czy Wenezueli). Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz w wielu filharmoniach na całym świecie. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Festiwalu „Chopin i Jego Europaˮ. gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacy Jana Paderewskiegoi Józefa Wieniawskiego. Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Marek Pijarowski czy Michał Dworzyński, grając z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych.

Często wykonuje również muzykę kameralną, z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Benedictem Kloecknerem, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i in. Nagrał dwie płyty dla wytworni CD Accord z utworami Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego – wysoko ocenione przez krytykę, a w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwaćˮ.

Pana Jacka Kortusa // 15 października

15/10/2017

13:00 i 17:00

Jacek Kortus

JACEK KORTUS – (ur. 1988 r. w Poznaniu) ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie pracuje w tejże uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu.
Laureat wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody i Grand Prix na IX Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Antoninie (2005), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku (2002), II nagrody (pierwszej przyznano) na I Ogólnopolskim Konkursie im. Władysława Kędry w Łodzi (2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (2000), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie w Żaganiu (2001), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Antoninie (2000), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Szafarnii (1999).
W 2003 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen, a w kwietniu 2004 roku laureatem nagrody specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. W październiku 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jacek Kortus koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą – m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Tajwanie, Izraelu, Palestynie, Maroko.
W 2002 uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich „Pomoc Młodym Talentom”. Dwukrotnie, w 2002 i 2005 otrzymał stypendium Ministra Kultury. W 2006 został uhonorowany „Medalem Młodej Sztuki”, przyznawanym młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także Medalem Młodego Pozytywisty im. Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej oraz otrzymał nominację „Paszporty Polityki”. W maju 2008 roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta nagrana dla wytwórni „Muza – Polskie Nagrania”, która w 2009 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyki”. W roku 2011 uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne. W roku 2015 ukazała się płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim.

Pana Michała Mossakowskiego // 8 października

08/10/2017

13:00 i 17:00

Michał Mossakowski

MICHAŁ Mossakowski – Pianista urodzony w 1992 roku w rodzinie o muzycznych tradycjach. W roku 2016 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. Włodzimierza Wiesztordta. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich, a także pedagogiem katedry fortepianu w macierzystej uczelni.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Do jego najważniejszych osiągnięć konkursowych należą:
– Tytuł laureata „Estrady Młodych” oraz dwie nagrody specjalne – nagroda im. J. Waldorffa, a także nagroda Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego podczas 48. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2014)
– II nagroda na 7. Nordic Piano Competition w Malmo (2014)
– II nagroda na 2. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. L. Godowskiego w Warszawie (2014)
– I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Salzburgu (2016)
– III Nagroda na 8. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Hartford, CT w Stanach Zjednoczonych (2017)
– III Nagroda na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach (2017)
Michał Mossakowski jest pianistą, który prowadzi ożywioną działalność koncertową w zakresie gry solowej jak i kameralnej. Wystąpił już z wieloma recitalami i koncertami, odwiedzając m.in.: Austrię, Francję, Niemcy, Włochy, Szwecję, Rosję, Chiny, Stany Zjednoczone. Jego największymi osiągnięciami koncertowymi są liczne występy w: Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Wrocławskiej. Udział w Letnim Festiwalu Muzycznym w Moskwie (2013) oraz trzytygodniowym tournée w Chinach (2014), gdzie w dziesięciu miastach wykonywał koncert e-moll Fryderyka Chopina. Tam też dokonał nagrania dla chińskiej telewizji. W maju 2016 wystąpił na koncercie wybitnych absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej w Filharmonii Bałtyckiej wykonując I Koncert Fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa. Występował również w Wieener Saal Mozarteum w Salzburgu (2016), a także w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku (2017).
Koncertował z wieloma orkiestrami wykonując koncerty W. A. Mozarta, F. Chopina, J. Brahmsa i S. Rachmaninowa. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Kai Bumann, Zygmunt Rychert, Massimiliano Caldi, Alexander Humala. Swoje umiejętności doskonalił również na licznych kursach i lekcjach otwartych prowadzonych przez takich pedagogów jak: Dina Yoffe, Andrzej Jasiński, Piotr Paleczny, Jerzy Sulikowski, Waldemar Wojtal, Alberto Nosè, Aleksiej Orłowiecki, Dang Thai Son, Lee Kum Sing.
Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie otrzymywał stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Studiował również w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów dra Jarosława Tarnawskiego. Jako organista otrzymał wyróżnienie za wykonanie Fantazji nt. B-A-C-H op. 46 Maxa Regera na V Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” (2016).

Pana Krzysztofa Książka // 1 października

01/10/2017

13:00 i 17:00

Krzysztof Książek

KRZYSZTOF KSIĄŻEK ur. 1992 r. w Krakowie. Rozpoczął naukę w wieku 9 lat. Od 2005 roku kształci się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń POSM II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie, a obecnie jako student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Laureat najwyższych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, jak: X Konkurs Pianistyczny im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej – I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów Chopina oraz nagroda japońskiej grupy sponsorów Kigoukai w formie koncertów w Japonii (Płock 2008), The International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix, nagroda specjalna (Lwów, Ukraina 2010), 6° Concorso Internazionale Pianistico „Citta di Avezzano”- I nagroda (Avezzano, Włochy 2011), The II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013), IX Międzynarodowy Konkurs im. I.J. Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego Polaka, który awansował do półfinału, lub finału konkursu (Bydgoszcz 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013), Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie – II nagroda (Warszawa 2015).

Występował na 67. i 69. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, XVIII Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia” w Katowicach oraz na II Festiwalu Premia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Koncertował w Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, Polsce, na Słowacji i na Węgrzech. Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona, programu stypendialnego „Młoda Polska”. W latach 2005-2011 był objęty programem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.

W kręgu jego zainteresowań znajduje się również kameralistyka, której tajniki zgłębia kier. prof. Kai Danczowskiej, mgr Justyny Danczowskiej i dr hab. Sławomira Cierpika.

Pana Jakuba Kitwoskiego // 24 września

24/09/2017

13:00 i 17:00

Jakub Kitowski

JAKUB KITOWSKI, urodzony w 1991 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku ośmiu lat. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Kielcach, w klasie Artura Jaronia. Podjął studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Edwarda Wolanina oraz w klasie kameralistyki prof. Mai Nosowskiej.

Jest laureatem wielu konkursów, jak:

 • III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego – II miejsce, Kielce 2009 r.
 • I Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Krzyżanowskiego – III miejsce, 2010 r.
 • X Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej – I miejsce, Toruń 2010 r.
 • I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Harry Neuhausa – I miejsce oraz nagroda specjalna im. Harry Neuhausa, Kirowograd – Ukraina 2011 r.
 • XVII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny – wyróżnienie, Konin 2012 r.
 • XIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Muzyka bez granic” – II miejsce, Druskieniki – Litwa 2013 r.
 • IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Premio Accademia Giovani 2014” – III miejsce (I i II miejsca nie przyznano), Rzym – Włochy 2014 r.

Koncertował w wielu miastach Polski, a także za granicą. Występował podczas wizyty prezydenta Armenii w Zamościu. Z powodzeniem wykonuje muzykę XX w. Ma w repertuarze koncerty fortepianowe Rachmaninowa, Beethovena, Saint-Saënsa, Griega, Mendelssohna, Liszta. W programach z orkiestrą symfoniczną występował z takimi dyrygentami, jak: Jerzy Salwarowski, Jakub Chrenowicz, Sławomir Wróblewski, Yuriy Z. Bervetsky, Jacek Kraszewski, Jerzy Kosek, Mieczysław Gawroński, Marek Głowacki.

Pana Pawła Kubicy // 17 wrzesień

17/09/2017

13:00 i 17:00

Paweł Kubica

PAWEŁ KUBICA ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w 1996 roku w klasie Janusza Olejniczaka. Jest laureatem konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. Konkursu Pianistycznego Fundacji Muzycznej Stendal w Detmold, 1992 (I nagroda), I Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, 1996 (nagroda specjalna), II Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, 1998 (I nagroda w kategorii solistów oraz nagroda specjalna). Dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1995, 2000). Zapraszany jest do udziału w tak prestiżowych imprezach, jak Festiwal Chopinowski w Nohant (Francja), „Warszawska Jesień”, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Występował m.in. z SWF – Sinfonieorchester, Orkiestrą Filharmonii w Tomsku, NOSPR w Katowicach i Polską Orkiestrą Radiową, pod batutą takich dyrygentów, jak: Wojciech Michniewski, Wojciech Rajski, Paweł Przytocki, Wojciech Czepiel. Posiada w swoim dorobku płytę z utworami Roberta Schumanna, nagraną z SWF – Sinfonieorchester (Arte Nova, 1995), a także płytę ”Music and Politics” z utworami Prezydenta Chorwacji Ivo Josipovića (Polskie Nagrania, 2011). Dokonał również nagrania Koncertu fortepianowego a-moll Roberta Schumanna z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego (2002).

Pana Radosława Sobczaka // 10 września

10/09/2017

13:00 i 17:00

Radosław Sobczak

RADOSŁAW SOBCZAK urodził się w Piszu. W 2006 r. ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina. Studia muzyczne uzupełnił u prof. Victora Macarova. Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008).

Został wyróżniony na XIV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2000 r., otrzymując tytuł Najlepszego Polaka Konkursu oraz wiele nagród pozaregulaminowych, m.in. Fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smendzianki oraz stypendium Fundacji „ Crescendum est Polonia”. Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich i zagranicznych, takich jak: Chopin Festival „Settimane Musica li Bresciane-Genio e malinconia” we Włoszech, Piano Festival w Kitzingen (Niemcy), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Györ (Wegry).

W 2002 r. zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall, uświetnił także obchody przyjęcia Polski do Unii Europejskiej podczas koncertu dla Parlamentarzystów Europejskich w Strasburgu w 2003 r. W grudniu 2007 r. został zaproszony do występu na Gali Sylwestrowej w Operze Narodowej w Warszawie. Jest pierwszym polskim pianistą , który wystąpił w Maskacie (Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rijadzie. W 2011 r. jego wykonanie Koncertu b-moll Piotra Czajkowskiego z Inkorean Symphony Orchestra w Pusan Art Centre zostało zarejestrowane na płycie CD. Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego  im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. W latach 2010-2012 był profesorem na Chopin- Keimyung University w Daegu w Korei. Obecnie, zajmuje stanowisko asystenta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pana Pawła Wakarecy // 3 września

03/09/2017

13:00 i 17:00

Paweł Wakarecy

PAWEŁ WAKARECY urodził się w Toruniu. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży. Został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) i finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncertował w kraju jak również w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Anglii, Belgii, Norwegii we Włoszech, a także w Chinach, Japonii, oraz w Chile. W 2013 roku zadebiutował w sali Konzerthaus w Wiedniu, wystąpił także z recitalem w klasztorze w Valldemossie na Majorce, w Bibliotece Polskiej w Paryżu i w Nohant.

Regularnie występuje jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Elbląską Orkiestrą Kameralną, z większością krajowych filharmonii pod batutą Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego, Łukasza Borowicza, Tadeusza Wojciechowskiego, Wojciecha Rodka, Piotra Sułkowskiego, Daniela Smitha. Prowadzi aktywną działalność jako kameralista. Wraz z Małżonką Aleksandrą Soboń-Wakarecy występuje w duecie fortepianowym. Współpracuje również z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem.

Ma w swoim dorobku dwie płyty CD: pierwsza (2010 r.) wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zawiera nagrania zarejestrowane podczas Konkursu Chopinowskiego, druga – wydana przez CD Accord (2013 r.) jest recitalem solowym zawierającym utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego.

Obecnie Paweł Wakarecy jest asystentem przy Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Pani Joanny Marcinkowskiej // 27 sierpnia

27/08/2017

13:00 i 17:00

Joanna Marcinkowska

JOANNA MARCINKOWSKA – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. Jest laureatką ponad 20 krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in.:

 • I nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy,
 • I nagroda na Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi,
 • III nagroda i nagroda publiczności na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii, Nagrody Głównej na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Występuje w Polsce, a także w wielu krajach Europy oraz w USA i w Chinach; dotąd z ponad trzydziestoma wybitnymi dyrygentami i znakomitymi orkiestrami symfonicznymi. Wzięła udział w  ponad 40-tu  prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Jako solistka koncertowała z wieloma znakomitymi orkiestrami, jak  m.in.: WRD Radio Orchestra of Cologne / das WRD Rundfunkorchester Köln, Jugendkammerorchester Berlin, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „AMADEUS” w Poznaniu, Sinfonietta Polonia, Orkiestra Kameralna „Capella Bydgostiensis” w Bydgoszczy, Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus” oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.

Na płytach CD i kasetach utrwaliła utwory Mozarta, Haydna, Schumanna, Chopina, Czajkowskiego, Debussy’ego, Paderewskiego i  Szymanowskiego. Dla TVP oraz Radia „Merkury” nagrała m.in. recitale chopinowskie. Prowadzi  warsztaty pianistyczne  i  kursy  mistrzowskie  w  kraju  oraz  za  granicą,  m.in. w Chinach. Jest doktorem  habilitowanym i profesorem nadzwyczajnym Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Należy do czołowych pianistów polskich młodego pokolenia.

Za swoje dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i  pedagogiczne  została uhonorowana  m.in. Medalem Młodej Sztuki, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Nagrodą  Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Pani Joanny Różewskiej // 13 sierpnia

13/08/2017

13:00 i 17:00

Joanna Różewska

JOANNA RÓŻEWSKA, urodzona w Siedlcach – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie doskonali sztukę pianistyczną na studiach podyplomowych w San Francisco Conservatory of Music, w klasie prof. Yoshikazu Nagai. Uczestniczy w kursach mistrzowskich, które prowadzą: Leo Fleisher, Andrei Gavrilov, Oleg Maisenberg, Garrick Ohlsson, Matti Raekallio, Jacques Rouvier, Jeffrey Swann and Michail Voskresensky. Zafascynowana jest wpływem muzyki ludowej na twórczość znanych kompozytorów, m.in. Chopina i Szymanowskiego.

Ma na swoim koncie wiele znaczących nagród uzyskanych na konkursach krajowych i międzynarodowych, jak:

 • II nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Hartford (USA 2017),
 • I nagroda ex aequo Coop Music Awards – Prize Antonio Bertolini (Mediolan 2014),
 • II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach (2013),
 • nagrody specjalne: publiczności, dziennikarzy, za najlepsze wykonanie utworu romantycznego, Wirtuoz 2013 na International Piano Competition Münchner Klavierpodium der Jugend (Monachium 2013)
 • pierwsze nagrody na krajowych konkursach, m.in. w Zabrzu i w Gorzowie Wlkp.

W 2010 roku wystąpiła na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Joanna Różewska koncertuje w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych, w Chinach, Szwajcarii, Szwecji, Francji we Włoszech, na Ukrainie i w Kazachstanie. Miała zaszczyt wystąpić z recitalem w Muzeum Chopina w Warszawie przed Prezydentem Polski, Królową Norwegii, Księżną Walii i Premierem Chin. Była stypendystką Ministra Kultury oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymała również grant na nagranie płyty CD w ramach programu Młoda Polska.

Pana Nikodema Wojciechowskiego // 6 sierpnia

06/08/2017

13:00 i 17:00

Nikodem Wojciechowski

NIKODEM WOJCIECHOWSKI – ur. w Poznaniu. ukończył m.in. Szkołę Talentów Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Uczył się również w Conservatoire du Nord w Luksemburgu. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich w Indiana University – Jacobs School of Music w klasie prof. Arnaldo Cohena (Bloomington USA).
Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych:

 • NSAL 2016 Instrumental Music Competition w Bloomington (Indiana USA, 2016),
 • Międzynarodowego Konkursu “Young Virtuosos” w Sofii (Bułgaria 2014 – III nagroda),
 • Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010 – II nagroda) Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2009 – II nagroda i nagroda specjalna Anieli Mlynarskiej-Rubinstein),
 • Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2008).

W latach 2002-2006 zdobywał pierwsze nagrody i Grand Prix na konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży: w Krakowie, w Kartuzach, w Piotrkowie Trybunalskim, dwukrotnie w Płocku oraz w Racconigi we Włoszech. Koncertował w ważniejszych centrach muzycznych Polski, w Luksemburgu, w USA, w Wielkiej Brytanii, w Rosji. W latach 2010-2011 odbył kilkakrotnie tournée koncertowe po Chinach. Dał cykl koncertów w ramach projektu „Chopin Przyjechał”. Jest wielokrotnym stypendystą, m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, Ministerstwa Kultury w Luksemburgu, Programu „Młoda Polska”. W roku 2014 otrzymał stypendium w kategorii Fulbright Graduate Student Award na dalsze studia w USA, w Indiana University – Jacobs School of Music.

Pana Łukasza Byrdy // 30 lipca

30/07/2017

13:00 i 17:00

Łukasz Byrdy

ŁUKASZ PIOTR BYRDY urodził się w Katowicach. Jest studentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu klasie prof. prof. Joanny Marcinkowskiej i Waldemara Andrzejewskiego. Ma na swoim artystycznym koncie tytuły laureata licznych konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014), Grand Prix i I nagrody na XI Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku, I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Szafarni oraz na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014); również na Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej (2012). Otrzymał stypendia na udział w kursach muzycznych Morningside Music Bridge w Calgary (2010 i 2011) i Aspen Music Festival and School (2012).

Wystąpił na festiwalach w Moskwie, Dusznikach-Zdroju, Słupsku oraz w organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina cyklu koncertów Młode Talenty. Koncertował w Polsce (w Żelazowej Woli, w Filharmoniach Śląskiej i Dolnośląskiej) i za granicą (w USA, Kanadzie, Rosji, Austrii i Niemczech).

Uczestniczył w kursach mistrzowskich Tatiany Szebanowej, Johna Perry’ego, Lee Kum-Singa, Andrzeja Jasińskiego, Krzysztofa Jabłońskiego, Yoheveda Kaplinsky’ego, Choong-Mo Kanga, Katarzyny Popowej-Zydroń, André Laplante’a, Janusza Olejniczaka i Dmitrija Aleksiejewa. Z powodzeniem wystąpił, zyskując m.in. uznanie krytyki muzycznej, w II etapie XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku.

Pana Andrzeja Wiercińskiego // 23 lipiec

23/07/2017

13:00 i 17:00

Andrzej Wierciński

ANDRZEJ WIERCIŃSKI urodził się w 1995 r. w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Od roku 2010 uczył się pod kierunkiem Anny Jastrzębskiej-Quinn w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. W roku 2014 podjął studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie prof. Wojciecha Świtały.

Do jego najważniejszych osiągnięć artystycznych należy zaliczyć:

 • I nagroda na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie (2014),
 • I nagroda na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Golden Ring” w Słowenii (2014),
 • III nagroda na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014),
 • I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015),
 • I miejsce i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego na XVII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2012),
 • I miejsce i nagrodę specjalną na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach (2011).

Ponadto został finalistą oraz laureatem nagrody specjalnej dla najlepszego pianisty z Polski na X Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2013). Uczestniczył w kursach mistrzowskich Katarzyny Popowej-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego oraz Wojciecha Świtały. Otrzymał Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka fundacji Sinfonia Varsovia.

Pana Radosława Sobczaka // 16 lipca

16/07/2017

13:00 i 17:00

Radosław Sobczak

RADOSŁAW SOBCZAK urodził się w Piszu. W 2006 r. ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Edwarda Wolanina. Studia muzyczne uzupełnił u prof. Victora Macarova. Jest laureatem II nagrody I Europejskiego Konkursu Pianistycznego „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2008).

Został wyróżniony na XIV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2000 r., otrzymując tytuł Najlepszego Polaka Konkursu oraz wiele nagród pozaregulaminowych, m.in. Fortepian Yamaha od Fundacji prof. Reginy Smendzianki oraz stypendium Fundacji „ Crescendum est Polonia”. Występował w wielu polskich filharmoniach, brał udział w licznych festiwalach polskich i zagranicznych, takich jak: Chopin Festival „Settimane Musica li Bresciane-Genio e malinconia” we Włoszech, Piano Festival w Kitzingen (Niemcy), Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwal Muzyki Polskiej w Györ (Wegry).

W 2002 r. zagrał siedem recitali w Chinach na zaproszenie Shanghai Concert Hall, uświetnił także obchody przyjęcia Polski do Unii Europejskiej podczas koncertu dla parlamentarzystów europejskich w Strasburgu w 2003 r. W grudniu 2007 r. został zaproszony do występu na gali sylwestrowej w Operze Narodowej w Warszawie. Jest pierwszym polskim pianistą , który wystąpił w Maskacie (Oman) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rijadzie. W 2011 r. jego wykonanie Koncertu b-moll Piotra Czajkowskiego z Inkorean Symphony Orchestra w Pusan Art Centre zostało zarejestrowane na płycie CD. Jest członkiem Towarzystwa Muzycznego im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie. W latach 2010-2012 był profesorem na Chopin- Keimyung University w Daegu w Korei. Obecnie, zajmuje stanowisko asystenta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pana Adama Kośmieja // 9 lipca

09/07/2017

13:00 i 17:00

Adam Kośmieja

ADAM KOŚMIEJA wyróżnia się wśród polskich pianistów młodego pokolenia wysoce indywidualnym stylem uprawianej pianistyki. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują dzieła zarówno klasyczne jak i awangardowe oraz multimedialne. Prowadzi ożywioną działalność w kraju i za granicą: w salach koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji. Wystąpił m.in.: w nowojorskich salach koncertowych Weill Recital Hall w Carnegie Hall, Yamaha Concert Artist’s Hall, w Los Angeles, San Diego, Chicago nadto w Kanadzie, Japonii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Rumunii, Włoszech i Czechach. W Polsce współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami pod batutą m.in. Jacka Kaspszyka, Alexandra Liebreich’a, Wojciecha Michniewskiego, José Maria Florêncio, Szymona Bywalca, Jerzego Swobody.

Bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, jak „Warszawska Jesień”, Beijin Modern Music Festival w Chinach, Shenzhen International Music Festival „Belt & Road” w Chinach, Międzynarodowe Sympozjum Muzyki Elektroakustycznej w Toronto, Międzynarodowy Festiwalu Craiova Muzicală w Rumunii, International Piano Festivals w Hiszpanii, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music w klasie Solomona Mikowsky’ego (2011), w latach 2007-2011 wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów (pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Times’a”).

Grę na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek i przez 13 lat zgłębiał jej tajniki w klasie prof. Ludmily Kasjanienko. Obecnie finalizuje swój przewód doktorski pod okiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń i prof. Jerzego Sulikowskiego na bydgoskiej Akademii Muzycznej, gdzie także pracuje jako wykładowca i pedagog. Zdobywał nagrody w międzynarodowych konkursach pianistycznych: Konkursie im. Mieczysława Münza w Nowym Jorku (2009), Konkursie Chopinowskim Columbia University w Nowym Jorku (2010), Konkursie im. Josefa Suka w Pradze.

W muzyce najnowszej, którą się aktywnie zajmuje, łączy elementy jazzu z muzyką klasyczną i elektroniczną. Jest dyrektorem artystycznym „Międzynarodowego Seminarium Muzyki Współczesnej” w Bydgoszczy. W 2016 roku nagrał album z kompletem dzieł Kazimierza Serockiego (DUX). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Pana Michała Szymanowskiego // 2 lipca

02/07/2017

13:00 i 17:00

Michał Szymanowski

MICHAŁ KAROL SZYMANOWSKI – jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Zygmunta Rycherta. Doskonalił swoje umiejętności także w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler, w klasie fortepianu Eldara Nebolsina. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Łodzi.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych,m.in.: Konkursu Mozartowskiego MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015), im. J. Zarębskiego w Warszawie (2012), o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe w Katowicach (2011), im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2010), Pamięci V. Horowitza w Kijowie (2007) czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznegoim. F. Chopina w Warszawie (2015, 2008).

Michał Szymanowski występował w Polsce, Europie (m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii, Szwajcarii), Azji (Japonia, Korea, Hongkong) oraz za oceanem (w USA, Brazylii, Argentynie czy Wenezueli). Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie (koncert dla Benedykta XVI), w Belwederze dla prezydenta Komorowskiego oraz w wielu filharmoniach na całym świecie. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Festiwalu „Chopin i Jego Europaˮ. gdzie brawurowo wykonał m.in. koncerty fortepianowe Ignacy Jana Paderewskiegoi Józefa Wieniawskiego. Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Marek Pijarowski czy Michał Dworzyński, grając z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych.

Często wykonuje również muzykę kameralną, z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Benedictem Kloecknerem, Anną Marią Staśkiewicz, Marią Machowską i in. Nagrał dwie płyty dla wytworni CD Accord z utworami Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego – wysoko ocenione przez krytykę, a w jednej z recenzji napisano: „Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwaćˮ.

Pana Pawła Wakarecy // 25 czerwca

25/06/2017

13:00 i 17:00

Paweł Wakarecy

PAWEŁ WAKARECY urodził się w Toruniu. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży. Został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) i finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Darmstadt (2009). W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncertował w wielu miastach Polski – również w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Anglii, Belgii, Norwegii we Włoszech, a także w Chinach, Japonii, oraz w Chile. W 2013 roku zadebiutował w sali Konzerthaus w Wiedniu, wystąpił również z recitalem w klasztorze w Valldemossie na Majorce, w Bibliotece Polskiej w Paryżu i w Nohant.

Regularnie występuje jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Elbląską Orkiestrą Kameralną, z większością krajowych filharmonii pod batutą Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Zygmunta Rycherta, Jerzego Salwarowskiego, Łukasza Borowicza, Tadeusza Wojciechowskiego, Wojciecha Rodka, Piotra Sułkowskiego, Daniela Smitha. Prowadzi również aktywną działalność jako kameralista. Wraz z Małżonką Aleksandrą Soboń-Wakarecy występuje w duecie fortepianowym. Współpracuje również z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem.

Ma w swoim dorobku dwie płyty CD: pierwsza (2010 r.) wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zawiera nagrania zarejestrowane podczas Konkursu Chopinowskiego, druga – wydana przez CD Accord (2013 r.) jest recitalem solowym zawierającym utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego. Obecnie Paweł Wakarecy jest asystentem przy Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Pana Macieja Wota // 18 czerwca

18/06/2017

13:00 i 17:00

Maciej Wota

MACIEJ WOTA urodził się w Jarosławiu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Obecnie, również pod kierunkiem prof. Sterczyńskiego, studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Na tej samej uczelni odbywa studia w zakresie gry organowej w klasie prof. Jarosława Malanowicza. Uczestniczył w warsztatach pianistycznych prowadzonych przez takich profesorów, jak: Andrzej Jasiński, Józef Stompel, Rem Urasin, Ludmil Angelov, David Dolan, Katarzyna Popowa-Zydroń, Waldemar Wojtal, Andrzej Tatarski i Karol Radziwonowicz.

Występował w Polsce, (m.in. pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie), w Norwegii, Rosji, na Ukrainie, na Węgrzech, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, w Belgii oraz w Australii. Jest laureatem kilkunastu konkursów pianistycznych. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia to:

 • I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków Chopina w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie 2008,
 • II nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. György Ferenczego w Budapeszcie 2010 i również nagroda za najlepsze wykonanie poloneza Chopina,
 • V nagroda oraz Nagroda Chopinowska na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy.

Jest także laureatem Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Ponadto zdobył nagrodę specjalną Stowarzyszenia Chopinowskiego w Worms w ramach X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt w 2013 r. Został półfinalistą The Second Australian International Chopin Piano Competition, Canberra 2014. W latach 2008-2011 roku był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.Pana Łukasza Krupińskiego // 11 czerwca

11/06/2017

13:00 i 17:00

Łukasz Krupiński

ŁUKASZ KRUPIŃSKI – ukończył studia pianistyczne na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie u profesor Alicji Palety-Bugaj oraz dr Konrada Skolarskiego. Obecnie rozpoczął studia podyplomowe w klasie prof. Arie Vardiego w Hochschule für Music, Theater und Medien w Hanowerze.

Zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino oraz zdobywca wszystkich nagród specjalnych: Nagrody Krytyków Muzycznych, Nagrody Orkiestry oraz Nagrody Publiczności (wrzesień 2016). Jako jedyny z polskich pianistów został zakwalifikowany do finałów Międzynarodowego Konkursu Ferruccia Busoniego w Bolzano w sierpniu 2017 roku. W roku 2016 (marzec) otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym ClaviCologne w Akwizgranie. Biorąc udział w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015 r.) doszedł do półfinału, kwalifikując się w gronie dwudziestu najlepszych pianistów tego Konkursu. Ponadto zdobywał najwyższe nagrody na wielu innych konkursach: Grand Prix oraz dwie nagrody specjalne na II Syberyjskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Tomsku (2013), I nagrodę na Konkursie o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship (2014), II nagrodę na 46. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2015), I nagrodę na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Chopin-Gesellschaft Hannover (2015).

W 2017 r. ukazała się jego debiutancka płyta „Espressione” z utworami Haydna, Chopina i Skriabina (firmy DUX). Łukasz Krupiński jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Pana Łukasza Byrdy // 4 czerwca

04/06/2017

13:00 i 17:00

Łukasz Byrdy

ŁUKASZ PIOTR BYRDY urodził się w Katowicach. Jest studentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu klasie prof. prof. Joanny Marcinkowskiej i Waldemara Andrzejewskiego. Ma na swoim artystycznym koncie tytuły laureata licznych konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014), Grand Prix i I nagrody na XI Konkursie Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku, I nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych”, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie, II nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Szafarni oraz na Międzynarodowym Konkursie „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014); również na Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej (2012). Otrzymał stypendia na udział w kursach muzycznych Morningside Music Bridge w Calgary (2010 i 2011) i Aspen Music Festival and School (2012).

Wystąpił na festiwalach w Moskwie, Dusznikach-Zdroju, Słupsku oraz w organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina cyklu koncertów Młode Talenty. Koncertował w Polsce (w Żelazowej Woli, w Filharmoniach Śląskiej i Dolnośląskiej) i za granicą (w USA, Kanadzie, Rosji, Austrii i Niemczech).

Uczestniczył w kursach mistrzowskich Tatiany Szebanowej, Johna Perry’ego, Lee Kum-Singa, Andrzeja Jasińskiego, Krzysztofa Jabłońskiego, Yoheveda Kaplinsky’ego, Choong-Mo Kanga, Katarzyny Popowej-Zydroń, André Laplante’a, Janusza Olejniczaka i Dmitrija Aleksiejewa. Z powodzeniem wystąpił, zyskując m.in. uznanie krytyki muzycznej, w II etapie XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku.Pana Macieja Wota // 28 maja

28/05/2017

13:00 i 17:00

Maciej Wota

MACIEJ WOTA urodził się w Jarosławiu. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku czterech lat. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Obecnie, również pod kierunkiem prof. Sterczyńskiego, studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Na tej samej uczelni odbywa studia w zakresie gry organowej w klasie prof. Jarosława Malanowicza. Uczestniczył w warsztatach pianistycznych prowadzonych przez takich profesorów, jak: Andrzej Jasiński, Józef Stompel, Rem Urasin, Ludmil Angelov, David Dolan, Katarzyna Popowa-Zydroń, Waldemar Wojtal, Andrzej Tatarski i Karol Radziwonowicz.

Występował w Polsce, (m.in. pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie), w Norwegii, Rosji, na Ukrainie, na Węgrzech, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, w Belgii oraz w Australii. Jest laureatem kilkunastu konkursów pianistycznych. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia to:

 • I nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków Chopina w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Antoninie 2008,
 • II nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim im. György Ferenczego w Budapeszcie 2010 i również nagroda za najlepsze wykonanie poloneza Chopina,
 • V nagroda oraz Nagroda Chopinowska na IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy.

Jest także laureatem Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Ponadto zdobył nagrodę specjalną Stowarzyszenia Chopinowskiego w Worms w ramach X Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt w 2013 r. Został półfinalistą The Second Australian International Chopin Piano Competition, Canberra 2014. W latach 2008-2011 roku był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.Pana Nikodema Wojciechowskiego // 21 maja

21/05/2017

13:00 i 17:00

Nikodem Wojciechowski

NIKODEM WOJCIECHOWSKI – ur. w Poznaniu. ukończył m.in. Szkołę Talentów Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Uczył się również w Conservatoire du Nord w Luksemburgu. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Obecnie jest studentem II roku studiów magisterskich w Indiana University – Jacobs School of Music w klasie prof. Arnaldo Cohena (Bloomington USA).
Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych:

– NSAL 2016 Instrumental Music Competition w Bloomington (Indiana USA, 2016)

– Międzynarodowego Konkursu “Young Virtuosos” w Sofii (Bułgaria 2014 – III nagroda)

– Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010 – II nagroda)

– Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in   memoriam” w Bydgoszczy (2009 – II nagroda i nagroda specjalna Anieli Mlynarskiej-Rubinstein)

– Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2008).

W latach 2002-2006 zdobywał pierwsze nagrody i Grand Prix na konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży: w Krakowie, w Kartuzach, w Piotrkowie Trybunalskim, dwukrotnie w Płocku oraz w Racconigi we Włoszech. Koncertował w ważniejszych centrach muzycznych Polski, w Luksemburgu, w USA, w Wielkiej Brytanii, w Rosji. W latach 2010-2011 odbył kilkakrotnie tournée koncertowe po Chinach. Dał cykl koncertów w ramach projektu „Chopin Przyjechał”. Jest wielokrotnym stypendystą, m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, Ministerstwa Kultury w Luksemburgu, Programu „Młoda Polska”. W roku 2014 otrzymał stypendium w kategorii Fulbright Graduate Student Award na dalsze studia w USA, w Indiana University – Jacobs School of Music.Pani Joanny Marcinkowskiej // 14 maja

14/05/2017

17:00

Joanna Marcinkowska

JOANNA MARCINKOWSKA – absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego. Jest laureatką ponad 20 krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, I nagrody na Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt, II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, III nagrody i nagrody publiczności na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii, Nagrody Głównej na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.

Występuje w Polsce a także w wielu krajach Europy oraz w USA i w Chinach; dotąd z ponad trzydziestoma wybitnymi dyrygentami i znakomitymi orkiestrami symfonicznymi. Wzięła udział w ponad 40-tu  prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Jako solistka koncertowała z wieloma znakomitymi orkiestrami, jak  m.in.: WRD Radio Orchestra of Cologne / das WRD Rundfunkorchester Köln, Jugendkammerorchester Berlin, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „AMADEUS” w Poznaniu, Sinfonietta Polonia, Orkiestra Kameralna „Capella Bydgostiensis”  w Bydgoszczy, Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus” oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.

Na płytach CD i kasetach utrwaliła utwory Mozarta, Haydna, Schumanna, Chopina,  Czajkowskiego, Debussy’ego, Paderewskiego i  Szymanowskiego. Dla TVP oraz Radia „Merkury” nagrała m.in. recitale chopinowskie. Prowadzi  warsztaty pianistyczne  i  kursy  mistrzowskie  w  kraju  oraz  za  granicą,  m.in. w Chinach. Jest doktorem  habilitowanym i profesorem nadzwyczajnym Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Należy do czołowych pianistów polskich młodego pokolenia.

Za swoje dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i  pedagogiczne  została uhonorowana m.in. Medalem Młodej Sztuki, odznaką  „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Nagrodą  Rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Zapisz się do newslettera

Tam, gdzie „Chopin” brzmi najpiękniej

Pałac Pacółtowo to położony wśród Wzgórz Dylewskich ponad dwustuletni butikowy pałac, obecnie pałac-hotel. To idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie intymną atmosferę, luksusowe wnętrza i najwyższej jakości obsługę. Wypoczywając w Pacółtowie koniecznie należy odwiedzić wyróżnianą w najważniejszych przewodnikach kulinarnych (Gault & Millau 2016) restaurację hałdującą filozofii slow-food oraz nowoczesny klub jeździecki z przylegającymi do Pałacu 1000 ha terenami jeździeckimi.

W Pałacu Pacółtowo można zaznać luksusu, kameralności, prawdziwego odpoczynku. Strefa Beauty & Wellness to propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie najwyższej jakości, health way of living, prywatność i spokój. Wzgórza Dylewskie to także idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Dwa baseny, joga w parku, jeździectwo, trasy biegowe i głęboko odprężające masaże stanowią kompletne podejście do relaksu w wydaniu elitarnym.

 

Patronat

Program_2_PR_small